„Oswoić złość. Jak poradzić sobie z emocjami i odzyskać radość życia dzięki technikom ACT”

R. D. Walser, M. O’Connell

 

 

Recenzja książki:

Robyn D. Walser, Manuela O’Connell. (2023). Oswoić złość. Jak poradzić sobie z emocjami i odzyskać radość życia dzięki technikom ACT. GWP.

Autor: Agnieszka Wroczyńska 

 

Nakładem wydawnictwa GWP ukazała się książka „Oswoić złość” autorek Robyn Walser oraz Manueli O’Connell. Pierwsza z autorek znana jest wszystkim, którzy interesują się terapią akceptacji i zaangażowania – od lat prowadzi warsztaty, szkolenia i superwizje, które są niezwykle bogate w wiedzę i nowe doświadczenia, a jako człowiek jest niezwykle sympatyczną i przystępną osobą, gotową nieść wsparcie.

Książka zaczyna się od historią złości, a autorki dzielą się swoimi trudnymi doświadczeniami z tą emocją. Każdy z nas, tak, jak i one, ma swoją historię, gdy był za złość ukarany, gdy złość okazywała się zbyt trudna do okiełznania, gdy bał się ją wyrazić. Każda z tych historii jest jednocześnie unikalna i bardzo powszechna – złość jest zwykle postrzegana jako emocja brzydka, nomen omen zła, niechciana. Wielu z nas od najmłodszych lat uczyło się ją tłumić, nie wyrażać, unikać, a tym samym tłumić dostęp do zrozumienia własnych potrzeb, tłumić energię do zmiany, która z niej wynika. Na przeciwległym kontinuum jest złość, której jest za dużo, która wyrażana jest zbyt silnie, zbyt często, która rani innych. Pojawia się, by ochronić nas przed czymś trudniejszym od niej samej – od bólu, zranienia, bezradności, lęku, smutku… w rezultacie jednak odłącza od bliskich, stawia mur i powoduje jeszcze więcej bólu. Gdy złość przejawia się pod takimi postaciami, łatwo nabrać przekonania, że jest problemem.

Książka w prosty i przystępny sposób pokazuje znaczenie złości, jej rolę, oraz to, jak nauczyć się wyrażać ją w sposób dla nas dobry i bezpieczny. Ma formę poradnika, w którym pojawia się szereg ćwiczeń pomagających przyjrzeć się uważniej swoim doświadczeniom ze złością. Zaczyna się od rzetelnej psychoedukacji – jeśli pojawiła się w czytelniku nadzieja, że złości można się pozbyć, ta część wyraźnie pokazuje, jak ważna jest to emocja – zgodnie z tytułem, nie będziemy się jej pozbywać, lecz oswajać. Złość pomaga nam komunikować swoje potrzeby, informuje o granicach i o tym, co dla nas ważne. Nie ona jest problemem, ale impulsy, które czasem się z nią łączą na przykład do ataku, do ucieczki, do uniknięcia. Autorki przeprowadzają czytelnika przez własne historie uczenia się swoich reakcji na złość i pomagają przyjrzeć się na ile te reakcje są pomocne.

„Oswoić złość” to świetny podręcznik na temat tej emocji, który może pomóc każdemu – zarówno tym, którzy tłumią, jak i tym, którzy wyrażają ją zbyt impulsywnie. Długotrwałe problemy ze złością mogą bowiem prowadzić do lęku, depresji, problemów trawiennych, trudności ze snem, problemów kardiologicznych czy skórnych. Dlatego tak ważne jest mieć dobrą relację z własnymi emocjami, a tym samym ze sobą. Pierwszy krok w kierunku przyzwolenia sobie na ich odczuwanie może być trudny. Ba! Wręcz przerażający. Jednak otwartość na trudne doświadczenie może przynieść możliwość realizowania tego, co dla nas ważne, a autorki pokazują, jak to zrobić.